Warsztaty „Nie daj się cukrzycy! Pomoc w sytuacjach kryzysowych.”

„Nie daj się cukrzycy – pomoc w sytuacjach kryzysowych” pod takim hasłem od 10 do 11 grudnia 2022r. odbyły się coroczne grudniowe, mikołajowe warsztaty w Korbielowie. Nie zabrakło spotkań edukacyjnych ze specjalistami i ekspertami, zabaw i aktywności fizycznej dla dzieci, wizyty św. Mikołaja a także wspólnych spacerów i rozmów. W warsztatach uczestniczyło ponad 70 osób – dzieci i młodzież chorzy na cukrzycę oraz ich opiekunowie.

W tym roku pobyt dla dziecka z opiekunem został sfinansowany z programu „Nie daj się cukrzycy – pomoc w sytuacjach kryzysowych” w kamach konkursu „Śląskie dla niepełnosprawnych III” ogłoszonego przez Śląski Urząd Marszałkowski”. Dofinansowano ze środków PFRON za pośrednictwem Samorządu Województwa Śląskiego.

W ramach spotkań indywidualnych przez cały pobyt na warsztatach konsultacji udzielała specjalista pediatra i diabetolog lek. Magdalena Huber. Uczestnicy mogli skorzystać również z porad edukatorów diabetologicznych.

Spotkanie rozpoczęliśmy od panelu zatytułowanego „Cukrzyca 2023 – zmiany w refundacji, nowe przepisy oraz nowości w leczeniu”. Dawkę niezbędnych informacji przekazał Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Zobacz też: Cukrzyca. Refundacja ciągłego monitorowania glikemii CGM i FGM od 1 stycznia 2023.

Równolegle grupa dzieci integrowała się w trakcie zabaw edukacyjnych w ramach „Mistrzostw Świata w Kobielowie – Drużyna MOJACUKRZYCA.PL.”

W kolejnej części warsztatowej grupa rodziców i opiekunów zapoznała się z niezwykle istotną tematyką. „Jak nauczyć się akceptacji? Teoria i praktyka” pod takim hasłem specjalistyczne warsztaty przeprowadziła psycholog Magdalena Kuźnik. Zobacz też: Cukrzyca wpływa i zaburza wszystkie sfery życia. Jak sobie poradzić z akceptacją?

W tym samym czasie najmłodsi w czasie zabawy przygotowali specjalne prace plastyczne dla niezwykłego Gościa. Liczyła się pomysłowość i praca zespołowa.

Popołudnie upłynęło nam pod znakiem aktywności fizycznej na basenie oraz spotkania z Świętym Mikołajem i jego orszakiem. Nie zabrakło prezentów, radości uśmiechów, tańca, śpiewu i niezwykłej, świątecznej atmosfery. Wieczorem stworzyliśmy wspólnie mundialową strefę kibica.

Niedziela przywitała nas ogromnymi opadami śniegu, które zamieniły najbliższa okolicę w bajkową krainę. Nie mogło być inaczej skoro synoptycy zapowiadali nadejście ataku niżu o imieniu Brygida.

Przedpołudnie zaplanowaliśmy jednak warsztatowo. Nie zwolniliśmy tempa w edukacji! „Cukrzyca też dorasta” ta zatytułowane było spotkanie z Teresą Benbenek-Klupą, edukatorem i autorką wielu publikacji dotyczących cukrzycy. Rodzice i opiekunowie dzielili się doświadczeniami. Nie zabrakło emocji…

Nie mogło zabraknąć spaceru w zimowej scenerii po okolicy kompleksu Pilsko-Jontek. Tyle śniegu napadało, że gałęzie ogromnych świerków zwisały prawie do ziemi a drogi były zasypane po kolana. Radosna grupa przemaszerowała po okolicznych ścieżkach. Były zabawy na śniegu i niezapomniane rozmowy.

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu. Oto galeria zdjęć

W tym roku pobyt dla dziecka z opiekunem został sfinansowany z programu „Nie daj się cukrzycy – pomoc w sytuacjach kryzysowych” w kamach konkursu „Śląskie dla niepełnosprawnych III” ogłoszonego przez Śląski Urząd Marszałkowski”. Dofinansowano ze środków PFRON za pośrednictwem Samorządu Województwa Śląskiego.

Dofinansowano ze środków PFRON za pośrednictwem Samorządu Województwa Śląskiego.

Zobacz również:

Skip to content