Cukrzyca – rozśpiewane święto!


istebna_011To były niezwykłe dni. Listopadowa Akademia dla dzieci chorych na cukrzycę w Istebnej. Działo się! Nagraliśmy piosenkę – Przytul ją!, spotkaliśmy się z Damianem Kordasem, naszym człowiekiem w kuchni MasterChefa, utworzyliśmy niebieski okrąg.

A wszystko zaczęło się w piątkowy wieczór. Od próby chóru. Dyrygentem i producentem był Sebastian Polkowski, znany jako Polo, rapper i producent muzycznego współpracujący m.in z Onarem i Skorupem, twórca Fundacji “Melodie Miasta” www.melodiemiasta.pl Polo jest też współtwórcą specjalnego projektu Fabryka Dźwięku zrealizowanego wraz z Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Bardzo szybko udało się rozśpiewać uczestników i z powodzeniem zarejestrować kilka wersji. A doszlifowany w sobotę końcowy efekt wersji DEMO przeszedł najśmielsze oczekiwania. Można zobaczyć film z produkcji i posłuchać utworu – “Przytul ją”

W sobotę obchodziliśmy Światowy Dzień Cukrzycy. Do Istebnej zjechało ponad 60 osób. Od Szczecina, przez Wrocław, Opole, Śląsk, Jurę Krakowsko-Częstochowską i Małopolskę. Wyruszyliśmy na specjalny marsz zakończony utworzeniem symbolicznego Niebieskiego Okręgu, międzynarodowego symbolu cukrzycy.

istebna_001Nie zbrakło również aktywności i spaceru po okolicy. Na szczęście dopisała nam pogoda a duża ilość słońca pozwoliła na wyjście na górę. Ogromnym powodzeniem cieszyły się wspólne zabawy w Parku Wodnym Olza.

W diecie najlepszej w leczeniu cukrzycy i nieustannej walce z kaloriami i wymiennikami przez cały czas wspomagała uczestników dietetyk Mariola Klocek. Pytań i konsultacji indywidualnym nie brakowało.

Popołudnie rozpoczęło się od spotkania wyjątkowego gościa. Do Istebnej przyjechał Damian Kordas „nasz człowiek” w kuchni  MasterChefa! Damian z wdziękiem i emocjami opowiadał o swoje przygodzie, gotowaniu, pasjach i życiu z cukrzycą. Zobacz Damian Kordas to spoko gość!

O historii Światowego Dnia Cukrzycy i ewolucji terapii cukrzycy na przestrzeni lat można było usłyszeć podczas wieczornego panelu dyskusyjnego. Mocnym finałowym akcentem była premiera naszego utworu “Przytul ją”

Niedziela nie była już tak łaskawa jeśłi chodzi o pogodę, więc skupiliśmy się na wykładach o zwiększaniu odporności u diabetyków i prawach diabetyka. Najmłodsi wpadli w szał niebieskich łapek, którego efektem było urocze niebieskie koło. Ta pamiątka już zdobi ścianę w Biurze Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Jak zwykle trudno było się rozstać… ale niebawem będzie kolejna okazja do spotkania – Grudniowa Akademia Mikołajowa zaprasza!

istebna_004  istebna_008 istebna_009istebna_015istebna_018