Dla nich to coś więcej…

Wystartował Tour de Pologne a wraz z nim również ekipa zawodowej grupy kolarskiej Team Novo Nordisk. W ramch wyścigu wystartuje też drużyna amatorów, w tym diabetyków. Nie brakuje znanych twarzy.

Na konferencji przed startem reprezentujący kolarski zespół Martijn Verschoor przypomniał, że ścigał się już w zawodach Tour de Pologne, ale w tegorocznym maratonie po raz pierwszy wystąpi w barwach Team Novo Nordisk.

Cała nasza ekipa ma w sobie ogromną motywację. Tu chodzi nie tylko o to, by się przejechać czy pokazać, że kolarze z cukrzycą też są w stanie ukończyć wyścig. Jak w każdym sporcie wyczynowym, i nam zależy na walce o jak najlepszy wynik – zapewniał holenderski zawodnik.

Wraz z wyścigiem wędruje po Polsce zaincjowana przez organizacje pacjenckie w tym Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą kampania „Ścigamy się z cukrzycą”. W etapie dla amatorów w Bukowinie Tatrzańskiej ścigać się będzie także drużyna składająca się z ambasadorów kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”. Jej kapitanem został polski olimpijczyk Michał Jeliński.

Zdaję sobie sprawę, że muszę zaprezentować przynajmniej minimum swoich możliwości – żartował Michał Jeliński, na którego z uwagi na jego wcześniejsze wybitne dokonania sportowe w pierwszej kolejności kierują się oczy kibiców zainteresowanych startem diabetyków w Tour de Pologne. Zależy nam głównie na promocji aktywności fizycznej jako środka zapobiegającego i kontrolującego cukrzycę

W skład amatorskiej drużyny wchodzą: prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, europoseł Ryszard Czarnecki, Przemek Kotulski, stypendysta Ogólnopolskiego Programu Drużyna MOJACUKRZYCA.PL i podopieczny Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. diabetyk Karolina Jany, dziennikarz Krzysztof Majak oraz blogerzy Ewelina Bojdzińska i Piotr Demianiuk.

Profesor Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu powiedziała przed wyścigiem:

Z cukrzycy nie można się wyleczyć. Ale to nie oznacza, że powinniśmy się poddać i wyczekiwać końca. Za każdym razem doradzam swoim pacjentom, aby żyli aktywnie. Bo ten, kto choruje na cukrzycę, a jest aktywny, ma szansę na dłuższe i lepsze życie. Aktywność fizyczna jest integralną częścią leczenia cukrzycy. W przypadku cukrzycy typu 1 korzyści płynące z treningów dla aktywnych osób są nie do przecenienia, począwszy od lepszego wyrównania metabolicznego, a skończywszy na dobrostanie psychicznym. Co więcej, jak dowodzą badania przy właściwej kontroli schorzenia zmniejsza się też ryzyko hipoglikemii, którą do tej pory uważano za główne przeciwwskazanie do uprawiania sportu.

W trakcie wyścigu będą też specjalne stoiska kampanii w Warszawie, Katowicach, Nowym Sączu, Rzeszowie i Krakowie.

 

Skip to content