O cukrzycy w Sejmie.

O cukrzycy w Sejmie. Wystawa „Rzucamy wyzwanie cukrzycy. Walczymy o dłuższe życie z cukrzycą”. Odbędzie się też debata dotycząca cukrzycy typu 2 i przeciwdziałania jej konsekwencjom. Następnie kolejne posiedzenie Parlamentarnego zespołu ds Cukrzycy zatytułowane „Cukrzyca – jeden z najistotniejszych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jak przeciwdziałać konsekwencjom?”

Lidia Gądek przewodnicząca Zespołu mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej: o ile cały system opieki nad osobami z cukrzycą typu 1, a szczególnie nad dziećmi, jest w Polsce na poziomie europejskim – może poza drobnymi kwestiami – o tyle mamy olbrzymi problem z cukrzycą typu 2. Dotyczy ona ogromnej liczby osób – ponad 2 milionów. Nie mają oni tak gwałtownych objawów jak chorzy z cukrzycą typu 1, dlatego zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już dość mocno zaawansowana i pojawiają się powikłania. Innym problemem w leczeniu cukrzycy typu 2 jest brak kompleksowej opieki nad pacjentami.

Inicjatorem wydarzenia jest Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy. Partnerami są: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. W spotkaniu wezmą udział m.in.: parlamentarzyści, krajowy konsultanci w dziedzinie kardiologii, diabetologii oraz medycyny rodzinnej, prezesi Polskich Towarzystw: Diabetologicznego i Kardiologicznego, a także przedstawiciele strony rządowej oraz organizacji pacjentów.

Na poprzednich posiedzeniach zespołu wskazywano na wiele problemów środowiska:  Cukrzycę traktować można jako zagrożenie gospodarki kraju, jeśli teraz nie podejmie się odpowiednich starań profilaktycznych. Osoby źle leczone zwiększą koszty leczenia oraz pojawiać się będzie coraz częstsza absencja w pracy. Jeśli chodzi o koszty przeznaczone na profilaktykę cukrzycy Polska jest na niechlubnym ostatnim miejscu w rankingu. Trzeba to zmienić! – apelował Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL

Zobacz też:

Cukrzyca to nasze wyzwanie. Parlamentarny zespół ds. cukrzycy

Jedynka do poprawy, dwójka do naprawy

Skip to content