Roztwory insuliny do wstrzykiwań o nazwie Tresiba będą refundowane tylko do końca grudnia. Ministerstwo Zdrowia wydało w tej sprawie komunikat. Z opublikowanych informacji wynika, że decyzja o braku kontynuowania refundacji jest autonomiczną decyzją Novo Nordisk.
Jak przekazuje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia 31 grudnia 2022 r. kończy się ważność decyzji o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu dla:
Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j/ml, 5 wkł.po 3 ml (Penfill), GTIN: 05909991107833
Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 200 j/ml, 3 wstrzykiwacze po 3 ml (FlexTouch), GTIN: 05909991107864
Tresiba to roztwór insuliny do wstrzykiwania, obniżający stężenie glukozy we krwi. Zawiera insulinę bazową degludec, która cechuje się długim czasem działania. Oba wskazane są w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 1. roku życia.
Firma Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. podjęła decyzję o nie kontynuowaniu refundacji w/w produktów od 1 stycznia 2023 r. na warunkach wymaganych przepisami ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 463, z późn. zm.). – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Podmiot deklaruje jednak stałą dostępność obu prezentacji leku w aptekach ogólnodostępnych z ustaloną przez producenta ceną.
Minister Zdrowia informuje, że decyzja o braku kontynuowania refundacji jest autonomiczną decyzją Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o., a produkt Tresiba będzie mógł być ponownie objęty refundacją, o ile firma złoży odpowiedni wniosek, spełniający warunki opisane w ustawie o refundacji.
źródło: Ministerstwo Zdrowia
Zobacz także:
Cukrzyca. Refundacja ciągłego monitorowania glikemii CGM i FGM od 1 stycznia 2023.
Cukrzyca. Refundacja pomp insulinowych, wkłuć i zbiorników od 1 stycznia 2023.
- Wygrać z cukrzycą – profilaktyka jako skuteczne narzędzie walki z chorobą
- XXIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Katowicach
- Organizacje pacjenckie, pielegniarki i lekarze wspólnie apelują do Ministra Zdrowia w sprawie dystrybucji FGM
- Bez tego gruczołu można żyć, bez jego hormonów – nie. Tarczyca i cukrzyca.
- Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą dołącza do Donateo – nowe możliwości wsparcia dla diabetyków