Nowe wyniki badań. Uszkodzone komórki produkujące insulinę da się naprawić

Takie informacje pojawiają się co jakiś czas i mogą świadczyć o tym, że świat medycyny pracuje nad spełnieniem marzeń osób chorych na cukrzycę, szczególnie cukrzycę typu 1. Oto wyniki najnowszych badań.

Jak czytamy w ostatnim numerze Focusa Naukowcy z Baker Heart & Diabetes Institute wykazali, że nowo wytworzone komórki insulinowe mogą reagować na glukozę i wytwarzać ten cenny hormon po stymulacji dwoma lekami zatwierdzonymi przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w ciągu zaledwie 48 godzin. Co więcej, ta droga “budzenia” komórek wytwarzających insulinę jest realna w grupach wiekowych od 7 do 61 lat, co może zapoczątkować opracowanie całkiem nowych terapii walki z cukrzycą. Szczegóły opisano w czasopiśmie Signal Transduction and Targeted Therapy.

Autorzy badania uważają to podejście regeneracyjne za ważny postęp w rozwoju klinicznym. Do tej pory proces regeneracji był przypadkowy i brakowało mu potwierdzenia, a co ważniejsze, mechanizmy epigenetyczne regulujące taką regenerację u ludzi pozostawały słabo poznane.

Nowa metoda opiera się na wcześniejszych badaniach, w których wykorzystano inhibitor EZH2 w połączeniu z lekiem pochodzenia naturalnego w celu stymulacji trzustkowych komórek progenitorowych, potomków komórek macierzystych, do komórek beta-podobnych zdolnych do wytwarzania insuliny. Trzustkowe komórki progenitorowe to komórki zewnątrzwydzielnicze, które tworzą wyściółkę kanalików dostarczających enzymy trzustkowe.

Aktualnie kolejnym krokiem będzie zbadanie nowatorskiego podejścia regeneracyjnego w modelu przedklinicznym. Tak więc na jego wyniki jeszcze sporo będziemy musieli poczekać.

Źródło: Focus

Skip to content